CHP İzmir Bölge Toplantısından Çarpıcı Mesajlar - Salıcı ve Böke Saray İktidarını Hedef Aldı.  
19.08.2021
849
Yazı Boyutu: A- A+

 

SALICI VE BÖKE İZMİR’DEN SESLENDİ! "O KREDİ İZMİR’E GELECEK"

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi tarafından düzenlenen bölge toplantılarının 12’ncisi, İzmir Bölge Toplantısı başlığı altında Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde yapıldı.  Toplantı, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ve CHP Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’nın başkanlığında gerçekleşti

. İzmir ve Manisa illerinin Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri, milletvekilleri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ilçe belediye başkanları ve ilçe örgüt başkanlarının katıldığı bölge toplantısında örgütlerin yaptığı çalışmalar değerlendirilirken, önümüzdeki süreçte yapılacak çalışmaların planlaması da yapıldı.  Toplantının basına açık kısmında konuşan Genel Başkan Yardımcısı Salıcı, Genel Sekreter Böke, İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, çarpıcı mesajlar verdi.

Genel Başkan Yardımcısı Salıcı, İzmir büyükşehir belediyesinin cumhurbaşkanı onayını bekleyen dünya bankası kredisi üzerinden “O kredi İzmir’e gelecek” sözlerine yer verdiği konuşmasında, orman yangınları ve yaşanan seller üzerinden de AKP iktidarına ağır eleştirilerde bulundu. Toplantının açılış konuşmasını CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel yaptı.

‘MUHALEFET YAPMAYI DA BECEREMİYORLAR’

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, “Türkiye’nin başındaki en büyük felaket AKP iktidarı. Ekonomik kriz, işsizlik, kadın cinayetleri, insan hakları, FETÖ, PKK gibi sorunların çözülmemesinin sorumlusu AKP iktidarı. 19 yıldır iktidar olan AKP, sorunların çözümünde muktedir olamayan bir iktidar. Bu kadar basiretsizlik, yolsuzluk, liyakatsizlik içinde sorunları çözmekte muktedir olamadıkları gibi İzmir’de de muhalefet yapmayı beceremiyorlar. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer olmak üzere tüm belediye başkanlarımıza uygulanan saldırı, baskı ve engellemelere İzmir halkı tarafından bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hak ettiği cevabı verecektir. Ne belediye başkanlarımız ne biz bu engellemelere, kirli oyunlara boyun eğmeyeceğiz. Bizim fıtratımızda direnmek var, karakterimizde mücadele var, geleneğimizde tarih yazmak var” diye konuştu.

SINIRLARIMIZ NAMUSTUR.

Yücel ayrıca, “Büyük bedeller ödenerek çizilen sınırlarımız AKP döneminde elini kolunu sallayanların girip çıktığı sınırlar haline geldi. Sınırlarımız namustur. Aydınlık Türkiye Cumhuriyeti’nin, insan kesen, kadınları katleden, çağdışı Taliban’la ortak bir fikri olamaz, olmamalıdır. Türkiye laik bir devlettir ve ilelebet öyle kalacaktır. Genel başkanımızın önderliğinde bu güzel ülkeyi yönetmeye ve vatanı bu gidişattan kurtarmaya talibiz” dedi.

SOYER, TEK TEK ANLATTI

Göreve geldiğinden bu yana yaptıkları çalışmalar sonucunda İzmir’e 16 milyarlık yatırım yaptıklarını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, hayata geçirdikleri projeleri tek tek anlattı. ‘Değerli arkadaşlar, vaktinizi aldım, faaliyet raporu gibi oldu’ diyen Başkan Soyer, “Bunu şunun için yapmak istedim;  İzmir Büyükşehir Belediyesi emin olabilirsiniz ki Türkiye’de en çok çalışan, en çok üreten belediyelerden biridir. ‘Tanıtım yetersiz’ deniliyor. Astığımız bilboardları ne kadar süre tutabiliriz? Ne kadar çok televizyon programına çıkabiliriz? Daha ne kadar çok gazeteye çıkabiliriz? Bilmiyorum. Bunları yapmaya devam edeceğiz ama günümüzde sosyal medya diye bir şey var. Sosyal medyada bireysel olarak yaptığınız kullanımlarda beğen tuşu var destek verebilirsiniz. Sadece sosyal medya üzerinden vereceğiniz destek çok kıymetli” açıklamalarında bulundu.

SİZDEN GÜÇ ALIYORUZ BAŞKA GÜCÜMÜZ YOK

Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarına sahip çıkılması yönünde mesaj veren Soyer, “İktidarın yolu yerelden geçiyor. Bunu hepimiz canı gönülden biliyoruz. Başka bir yol olmadığını da biliyoruz. Onun için yerelde birbirimize destek vermek zorundayız. Emin olun ki ilçe belediye başkanlarımızın tamamı canla başla daha fazla ne yapabiliriz, şehrimiz için ne yaparız telaşında. Bizim örgütümüzden beklentimiz; biz, 4,5 milyon İzmirliye hizmet veriyoruz, örgütümüzdeki arkadaşlarımızdan, hizmetlerimizin desteklenmesini, sahip çıkmasını, tanıtımını yapmasını, siyasallaştırmasını ve yaptığımız hizmetlerin bir güvene dönüşmesi için siyasal zemine taşınması için destek bekliyoruz. Biz hizmet üretmeye, çalışmaya devam edeceğiz. Bizim bu çalışmalarımızın siyasallaşması, kamuoyunda bilinirliğinin, görünürlüğünün artması için destek vermenizdir. Biz hizmete devam edeceğiz. Sizden tek beklentimiz sahip çıkmanızdır. Başka gücümüz yok. Sizden alıyoruz o gücü. O gücü sizden alırsak yalnız değiliz. Siz bu gücü verirseniz büyüyeceğiz” ifadelerini kullandı. 

BİZ İKTİDARA GELECEĞİZ!

‘Biz iktidara geleceğiz’ diyerek açıklamalarını sürdüren Başkan Soyer, “Biz iktidarda da belediyeciliğin ne demek olduğunu göstereceğiz. Bu zor koşullarda bu kadar baskıya, bu kadar yıpratmaya, bu kadar linç girişimine rağmen dimdik ayaktayız. Ayakta kalmaya devam edeceğiz. Asla yıkılmayacağız. Asla bozulmayacağız. Dimdik ayaktayız. Bu milletin daha iyi bir yere layık olduğunu biliyoruz. Oraya taşımak için canla başla çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

BÖKE: İKTİDARIN SİYASİ TERCİHLERİNİN KARANLIĞINI YAŞIYORUZ

‘Çok zor günlerden geçiyoruz’ sözleriyle konuşmasına başlayan CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, “İçinde bulunduğumuz ağır koşullar hepimizi derinden etkiliyor. Zor günlerin farkındayız ama bunun bir kader olmadığını, işin fıtratından kaynaklı olmadığını, düzeni değiştirdiğimiz takdirde bu karanlığı yırtıp atabileceğimizi unutmamalıyız. Bugün karanlık olabilir ama karanlığın kendisinin içinde umut yatıyor. Türkiye’nin yaşadığı ağır felaketler, derin ekonomik buhran, günlük şiddet, yok sayılır hale gelmiş olan salgın… Bunlar çok ağır ama bunların hiçbirisi yaşanmak zorunda olduğumuz için ortaya çıkmadı, iktidarın açık ve net siyasi tercihleri sonucunda ortaya çıkan karanlığı yaşıyoruz. Umut da burada yatıyor. Eşitliği, özgürlüğü, demokrasiyi, adaleti, laikliği, cumhuriyet değerlerini getirecek bir siyasi anlayışla iktidar değişirse, yani biz iktidara geldiğimizde bu tablo değişir ve aydınlığa kavuşuruz” diye konuştu.

DERHAL SANDIĞI HALKIN ÖNÜNE KOYUN

Böke, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu iktidarın en büyük yıkımı, yönetme sorumluluğu olduğu devleti yıkmış olması. Vatandaşın yanında durması gereken bir devlete ihtiyaç varken devleti, kurumlarını, kurallarını, kendi iktidarının devamlılığı uğruna ortadan kaldırdı. Bu noktada bize ve yereldeki iktidarlarımıza çok büyük sorumluluk ve görev düşüyor. Kıymetli Tunç Başkan, ‘faaliyet raporu sundum, kusura bakmayın’ dedi. Bunda kusura bakacak bir şey yok, tam da buna ihtiyacımız var. Buradan bir kez daha iktidara, halkın talebini bu kürsüden dile getiriyorum; Türkiye’nin kaybedecek bir günü kalamamıştır. Hemen, derhal sandığı halkın karşısına koyup, halkın tercihini dile getirmesine imkan verilmesi çağrısını dile getiriyorum.”

SALICI: İZMİR’İN KREDİSİ TEK ADAMIN İMZASINI BEKLİYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, depremde hasar alan binaların dönüşümü için Dünya Bankası ile anlaşmaya vardığı 340 milyon dolar kredinin aylardır AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayını beklediğini vurgulayan Böke, “İzmir Büyükşehir Belediyesi, depremin ardından Dünya Bankası’ndan 340 milyon dolar kredi buldu. Ancak 6 aydır tek adamın imzasını bekliyor. Nerede imza? Bu felaketler önlenebilir, felaketi yaşayanların yaraları sarabilir” dedi.

BU ÇALIŞMALAR CHP’Yİ İKTİDARA TAŞIYACAK

Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı da iktidar mesajları verdi. Salıcı, “Türkiye’de 19 yıllık AKP iktidarı var ve bu iktidarın özellikle son 10 yılında Türkiye’ye ağır bir fatura kesildi. Bu faturanın ortadan kaldırılması için, Türkiye’nin düze çıkması için sadece felaket dönemlerinde değil, ekonomide değil, haklar ve özgürlükler, demokrasi anlamında hak ettiği yere gelebilmesi için, Atatürk’ün çizdiği çağdaş muasır medeniyetler seviyesine çıkabilmesi için Türkiye’de bir iktidar değişikliğine ihtiyacı var.  Burada CHP örgütlerine düşen görevi, bir araya gelerek ortak bir akılla kararlaştırdığımız toplantıların 12’ncisini yapıyoruz. Daha çok toplantı yapacağız ama sonunda CHP’yi iktidara getirecek hazırlıkları tamamlamış olacağız” diye konuştu.

‘İKTİDARA MASKE VE İBAN TEPKİSİ

Hükümete yüklenen Salıcı, CHP’li belediyelerden övgüyle söz etti. Salıcı, “Pandemide 5 maskeyi dağıtamadılar, bizim belediye başkanlarımız kıt kanaat kaynaklarıyla Türkiye’de milyonlarca maske dağıttı. Onlar sıkışınca iban veriyorlar, bizim belediye başkanlarımız esnafa nakdi destek verdi, vatandaş kış günü doğalgaz faturasını ödeyemediği için soğukta kalmasın diye askıda faturayı uygulamaya koydu, veresiye defterlerini kapattı. Sonuç olarak bizim belediye başkanlarımız vatandaşa dönüp iban numarası vermedi. Biz Türkiye’nin o büyük bütçesini yönetmiyoruz, daha mütevazı bütçeleri yönetiyoruz ve AKP’den aldığımız belediyelerin tamamı borçlu. AKP’den, kasasında parayla teslim aldığımız bir tane belediye yok. Belediye başkanlarımız bir yandan borçları kapatıyor, bir yandan pandemide düşen gelirlerinden dolayı tasarruf halindeler, sosyal yardımların artırdılar, aynı zamanda yatırımlara devam ediyorlar” ifadelerini kullandı. 

IRKÇI DEĞİLİZ AMA SIĞINMACI PROBLEMİ GERÇEĞİNİ GÖZ ARDI EDEMEYİZ

Sığınmacı meselesine değinen Salıcı, “10 yıl önce Suriye’deki iç savaştan kaçan sığınmacılar Türkiye’ye geldi, Türkiye kucak açtı, büyük bir misafirperverlik gösterdi ama o savaşın sonlanması için siyasi iktidar hiçbir çaba göstermedi. Komşumuzda olan savaşın Türkiye’ye çıkan faturasını azaltmak için hiçbir çaba içine girmedi. Bir şey yaptı, Avrupa Birliği ile rüşvet pazarlığına girdi, sonra ‘biz sığınmacı almaya devam edeceğiz’ dedi. Değerli arkadaşlar, biz ırkçı falan değiliz, biz nefret diline sahip olan insanlar değiliz. Biz, evrensel barışa, dostluğa, dayanışmaya inanan insanlarız, sosyal demokrat bir partiyiz. Ama Türkiye’nin bir sığınmacı problemi olduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz. Bunun AKP’nin anlayışıyla çözülebileceğini mümkün görmüyoruz” dedi.

O KREDİ İZMİR’E GELECEK!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Dünya Bankası ile anlaşmasına rağmen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayı beklendiği için alınmayan 340 milyon dolarlık krediye vurgu yapan Salıcı, “Depremden sonra özellikle orta ve az hasarlı olarak görülen ama kurtarılamayan binalarla ilgili kentsel dönüşüm faaliyeti yürütmek için Belediye Başkanımız Tunç Soyer, Dünya Bankası’ndan 340 milyon dolar kredi temin etti. Bu 340 milyon dolar, aynı zamanda döviz sıkıntısı çeken hükümetin Türkiye’ye gelmesinden memnuniyet duymasını gerektiren bir para. Çünkü hükümet bulamıyor parayı ama Tunç Soyer buldu. Hem de yüzde 0,92 faizle. Onlar 10 katıyla borçlanıyorlar. Beş yıl geri ödemesiz, 25 yıl ödemeli krediyi bulduk. Bu kredinin İzmir’de depremden etkilenmiş yurttaşlarımızın yararına, kentsel dönüşümde kullanılabilmesi için majestelerinin sarayda imza atması gerekiyor. Bütün süreçlerden haberdarlar, sadece İzmirliyi ve CHP’li belediyeyi cezalandırmak için, bizim hizmet vermemizi engellemek için o imzayı atmıyorlar. Şunu açıkça söylüyorum; onlar imza atmadığı sürece, İzmirliyi cezalandırma çabası içinde oldukları sürece, CHP’li belediyelere fatura kesmeye çalıştıkları sürece onların ikiyüzlülüğünü, bu yanlışı Türkiye’nin her yerinde dillendireceğiz. O para İzmir’e gelecek” açıklamalarında bulundu.

CHPnet

SİTELERİ